Archivy
Bramborárna třebeň
Celoroční prodej brambor, cibule, jablek, česneku a dalších.

První jarní km a Chebské krovy.

Ahoj kamarádi.  Určitě stojí za zaznamenání, že jsme ve čtvrtek 24.3. poprvé letos a společně vyjeli na první etapu. Nebylo nás moc, ale i tak se to povedlo. Start byl jako obvykle na Beránkově dvoře  a občerstvení jsem připravil před Bramborárnou v Třebeni.  Tedy spíše přípitek šampáněm s jahodami , které Jíťa sehnala u Dvanácti měsíčků, tedy v Lídlu. Chvilku jsme popovídali, zdržoval jsem, abych mohl vysvětlit proč nepojedu na kole. Je to jednoduchý : když máte leta a uděláte rychlý, rotující předklon a pravou rukou chcete sebrat zámek co leží vlevo tak to je cesta k dlouhým potížím s kyčlí, tříslem, stehnem atd. Parta je už na odjezdu a já se ještě snažím udat směr okruhu a taky jejich návrat na kávu. Obojí se ukázalo jako zbytečný, protože ten kdo vede etapu určuje její směr a délku  a na kafe taky nemohlo dojít, neboť jsem rychle musel  do ležící polohy a zásobit tělo medikamenty. Podle komentářů vím, že se etapa povedla , včetně zastávky u Zajíce v Kynšperku.  Kdo byl : Lahu, Martina, Laďa, Ivča, Jíťa, Pavel a brácha.

Na sobotu 26.3. , desátou hodinu jsem měl domluvenou prohlídku krovů na chebském náměstí. Průvodkyní nám byla paní Jitka Šindelářová, která toho ví o Chebu hodně a když si k tomu přidáte její poutavé, zasvěcené povídání tak je z toho velký zážitek.  Desítky let jsme chodili po náměstí a stačilo nám vědět, že ty střechy jsou vysoký, protože to byly sklady. O jejich stáří, o zboží, které se tam skladovalo a mnoha dalších podrobnostech jsme nevěděli nic. V šedesátých letech proběhla oprava střech, záchrana Špalíčku a mnoha dalších budov. Až v roce 2015 se začaly dít věci. Jakýsi developer si usmyslel, že pod těmito vysokými střechami postaví mnoho velkých podkrovních bytů. Nepostavil ! Naštěstí tehdejší vedení města odolalo, založilo nadační fond Historický Cheb a začalo se systematickým průzkumem a dokumentací krovů měšťanských domů ve středu města. Při uplatnění vědecké metody určování stáří dřeva – dendrochronologie – dnes víme, že krovy byly stavěny od poslední čtvrtiny 14 stol. až do asanace v 50 -60 letech min. století. K poslednímu velkému požáru Chebu došlo v roce 1273 kdy shořely všechny domy (162) na náměstí. Od té doby se stavěly domy zděné od sebe oddělené štítovou zdí, která požár lokalizovala na jeden dům. Proto se dá s pýchou konstatovat, že tehdejší chebští mistři v tomto předběhli  Marii Terezii, která v celé monarchii zavedla povinnost stavby štítových zdí při obnově měst. Při prohlídce jsme vedle kostela Sv. Mikuláše viděli jeden z nejstarších  středověkých krovů s 16 m dlouhou trámovou stolicí. Představme si , že tento trám byl syrový (tak jako všechny ostatní), těžký a přesto za pomoci tehdejší techniky a síly usazený na místo. Vůbec nejstarší krov ve městě je nad presbytářem kostela Zvěstování Panny Marie kláštera františkánů. Je datován do roku 1319.  Je také zajímavé kde chebští obchodníci brali tolik peněz na stavby. Bylo to z obchodu s medovinou a lněným plátnem.  Brzy bylo poledne a s ním konec prohlídky.  Loučíme se s paní průvodkyní a slibujeme si, že určitě budeme při  další její akci. Bude to procházka městem s několika zastaveními při nichž jsou krátká vystoupení chebských herců připomínající důležité události v historii města. Následuje káva a zákusek v Caffe Galerry  tzv. Géčku. Kdo byl : Ivča, Kika, Jitka a její syn David s dětmi, Pavel, Lída, Novotňáci, Japoška, Emaruš a já.

O situaci na Ukrajině jsem nenapsal ani slovo. To přijde později, tedy příště. Dnes je mi líto lidí, kteří čtou různé zprávy o pobytu Ukrajinců u nás, o financích pro ně o údajných „faulech“ kterých se tu dopouští atd. Když si k tomu přidám lživé komentáře Babiše o činnosti naší vlády a podpoře Ukrajinců na úkor našich občanů tak je mi z toho špatně. Prosím , když dostanete nějaký takový email nebo zprávu na Wats ap tak jí dál nešiřte a rozhodně mi jí neposílejte.    Jezděte na kole, je to zdravý. Já budu chvíli marodit a pak se ozvu. Váš Pepa D.

Zanechte komentář