Archivy
Bramborárna třebeň
Celoroční prodej brambor, cibule, jablek, česneku a dalších.

Jáchymov

Ahoj kamarádi,

tak už jsem se vrátil z Jáchymova. Čtrnáct dní v lázních s kolem a tak je opravdu velice dobrá kombinace pro cestu za zdravím. O vlastní lázeňské péči jen stručně, stejně se mě budete ptát jak to pomohlo . Především tady mají k dispozici jeden velký dar přírody – radonovou vodu ! Ta vzniká tak, že z hlubin Země vyvěrá plyn radon a ten se rozpouští v podzemních nádržích vody, která  se vsakuje v krušnohorské přírodě a dlouho putuje hlubokým podzemím. O příznivých účincích vody věděli už horníci při dobývání stříbra. O co více jim teklo do bot o to lépe se cítili jejich nohy i tělo – jasný důkaz léčebného účinku na pohybový aparát, nervy, krevní oběh a taky kůži . Nevím jestli to už někdo publikoval a nebo jsem první, prostě dědečkům čistí stařecké skvrny. Nechám nahlédnout, že je to pravda, bude-li zájem !

Městečko Jáchymov vzniklo na přelomu 15. a 16. století.  Tehdy se hrabě Štěpán Schlick  dověděl od svých poddaných, že tady se dá stříbrná ruda těžit přímo z povrchu. Začala doba stříbrná a s ní ražba tolarů. Ty byly tak kvalitní a hezké, že se jejich popularita šířila světem a když přejela moře tak tam dala jméno svému potomkovi – dolaru. Zásoby rudy se tenčily až řemeslo horníka postupně zaniklo. O 17. stol. se dá mluvit jako o století bídy, epidemií, emigraci lidí.  Uteklo ještě mnoho let a konečně tady byl začátek 19. stol. To do Jáchymova přijela madam Curie – Sklodovská posedlá zkoumáním přírody kolem města.  V okolí bylo a je mnoho skládek hornin vytěžených z velkých hloubek. Mezi nimi byly i vzácné kousky. Takový smolinec, nositel uranu ! Už to jeho jméno je nepříjemný a což potom doba jeho těžby. Myslím tím hlavně dobu mezi lety 1948 až 1962. Za nepředstavitelně mizerných podmínek života tady političtí vězni těžili uran pro Sovětský svaz. Pro tyto leta se vžilo pojmenování „jáchymovské peklo“. Pro ucelení této informace je třeba zmínit, že smolinec se těžil už v 19 stol. kdy se ještě neznaly jeho radioaktivní vlastnosti. Používal se k výrobě uranových barev pro porcelánky a sklárny v širokém okolí.

Od války město chřadlo neboť z ceny vytěženého uranu nic nemělo. Pro mnoho z nás se stalo pouze nehezkou překážkou na cestě na Boží Dar a Klínovec.  Mnoho domů na této průjezdné ulici bylo opuštěno a ničeno. Já jsem chtěl Jáchymov poznat lépe a to na kole. Projezdil jsem uličky na obou svazích údolí kde je opuštěný dům spíše výjimkou. Čím výše nad město jsem se dostal tím hezčí výhled jsem měl. Třeba vrchol zvaný Klobouk ! Dříve tady stála rozhledna, ale pro moje pozorování nástupu jara do lesů a strání mě stačila jedna malá lavička. Ten den co jsem tam seděl a „čekal“ na slunce toho času pobývajícím za mraky, se mi to vyplatilo.  Slunce postupně zalévalo okolní louky a stromy aby jejich čerstvě zelená barva listí mohla ohlašovat vznik nového života – příchod jara. To místo, společně s nádhernou lipovou alejí bych Vám chtěl ukázat při nejbližší možné etapě, kterou sem připravuji. Dalším cílem našeho putování kolem Jáchymova bude zaniklá obec Popov.  Jednak je tady vyhlídka do kraje, ale hlavně neskutečně krásný lípy starý až 600 let, pak jasan vyhlášený stromem roku 2022 a  taky 250ti letá bříza. Člověk ani nemusí být velký znalec přírody a přesto ho tyto obří stromy posadí na zadek. Já tam seděl, hladil kořeny jasanu a přemýšlel o tom jak je hezký být listnáčem. Každý jaro nový listy, nová míza, nový květy – jo to se jim to opyluje ! Jedeme dál k další zajímavosti . Jsou to jáchymovské mlýnky . Je to malý potůček k němuž vede, více méně po vrstevnici, stezka. Do koryta je tu posazeno několik desítek malých mlýnků a teď pozor, zhotovených vždy jinou dvojicí, která tu vznikla jako vedlejší produkt pobytu v lázních . Ostatně nám rodilým lázeňákům  je to úplně jasný. Škoda, že naše Slatinka nebyla takto využita, ale buďme soudný, vždyť ten počet mlýnků by se u nás do potoka ani nevešel ! Nezbytnou součástí našeho celodenního výletu do Jáchymova bude určitě návštěva lázeňského ička, kde je velice šikovný, dobře informovaný mladý muž, který nás provede maketou dolu a tam nám promítne krátký film. Tento film a jeho proslov jsou ty nejlepší informace, které o Jáchymově můžete získat.  Trochu jinou kapitolou byla moje cesta po cyklostezce 2005 na Klínovec. Moc hezký to bylo a to ještě nemluvím o cestě zpět po tzv. „rodinném“ singltreku .  Je toho ještě mnohem víc a stále platí že :“lépe jednou vidět než desetkrát slyšet.“  Jáchymov vstal z popela a my to chceme vidět !      Já už se těším.  Ahoj příště.

Přátelé fotky v galerii se mi nepodařilo popsat a proto přikládám alespoň toto info :  v rámu č.1 je prezentace penzionu Radium Palace, / v rámu č.2  je 2x foto penzionu Běhounek, několik záběrů z Městského muzea , brána do zámeckého parku v Ostrově a první foto Jáchymova shora / v rámu č.3 protestantský kostel Sv.Jáchyma a Sv. Anny, radnice, arkýř muzea / v rámu č.4 Popovská vyhlídka a obří stromy  / v rámu 5  jsou tři fota ze sklepu domu č.1516 s žílou stříbrné rudy, výhled z Klobouku a důl Svornost  / v rámu č. 6 moje maličkost po zdolání výjezdu na Klínovec

Zanechte komentář